Finał 47. Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”

Grzegorz Gerwazy Gorczycki. Polski Haendel

Geniusz muzyki, barokowy klejnot, polski Haendel, mistrz dwóch stylów: zarówno starego, renesansowego, jak i nowoczesnego, czyli barokowego –  tak w skrócie można przedstawić kompozytora Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, działającego przez kilkadziesiąt lat w Katedrze na Wawelu. I właśnie utwory, tego twórcy żyjącego na przełomie wieków XVII i XVIII, piastującego tytuł Magister capellae musices Ecclesiae  Cathedralis Cracoviensis wypełnią finałowy koncert 47. Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”, który odbędzie się w środę, 31 sierpnia o godz. 19.30 w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej, ul. Augustiańska 7. Mecenasem tego wieczoru jest PKN ORLEN, organizatorem Fundacja Instytut Państwa i Prawa a współorganizatorem Fundacja Capellae Cracoviensis.

Mecenas Wydarzenia

Partner

Podczas koncertu zabrzmią: Laetatus sum, Litaniae de Providentia Divina oraz Completorium.

Wieczór pokaże różnorodność stylistyczną mistrza Gorczyckiego z akcentem postawionym na jego najsłynniejsze dzieło – Completorium, będące cyklem wokalno-instrumentalnych koncertów religijnych. Do głosu dojdzie więc „sakralna wzniosłość i piękno” czyli cechy wyróżniające twórczość tego kompozytora. Orkiestrę i chór Collegium Zieleński poprowadzi Stanisław Krawczyński, a w partiach solowych wystąpią znakomici śpiewacy: Joanna Stawarska, Agnieszka Kałużna, Iwona Sułkowska-Kozłowska, Łukasz Dulewicz, Bartłomiej Chorąży i Maciej Michalik.

Trudno sobie wyobrazić lepszy finał tego jednego z najstarszych festiwali muzycznych w Polsce. „Muzyka w Starym Krakowie” od lat organizowana przez Fundację Capellae Cracoviensis nawiązuje bowiem do wielkich kart historii kultury Krakowa, mieście w którym działali wybitni kompozytorzy europejscy, tacy jak Heinrich Finck, Luca Marenzio, Diomedes Cato. Niekwestionowany polski mistrz baroku Grzegorz Gerwazy Gorczycki poprzez swój talent idealnie wpisuje się w muzyczne dziedzictwo nie tylko Krakowa, ale i Europy.  Koncert choć wieńczy festiwal, stanie się jednocześnie uwerturą  zakrojonego na dużą skalę projektu – pierwszej rejestracji płytowej wszystkich dzieł Gorczyckiego.

Koncert finałowy nie jest biletowany i jest prezentem dla mieszkańców Krakowa. Organizatorzy tego przedsięwzięcia kierują także szczególne zaproszenie do naszych gości z Ukrainy. Warto przypomnieć, że w tegorocznej edycji festiwalu bierze udział liczne grono artystów z tego kraju, a także, że krakowska impreza ma odbywający się od dziewięciu lat swój ukraiński odpowiednik – Festiwal „Muzyka w Starym Lwowie”. I właśnie w tych dniach, mimo rosyjskiej agresji na Ukrainę, jakby na przekór sentencji „Podczas wojny milczą muzy” przypisywanej filozofowi i mówcy Cyceronowi, we Lwowie odbywają się koncerty.

COLLEGIUM ZIELEŃSKI jest zespołem złożonym chóru kameralnego i orkiestry, grającej na instrumentach historycznych. Założył go i prowadzi od 2009 roku Stanisław Gałoński—dyrygent,wieloletni animator życia kulturalnego w Polsce. Naczelnym celem Collegium jest rozpropagowanie twórczości Mikołaja Zieleńskiego—genialnego polskiego kompozytora z XVII wieku, uważanego za najwybitniejszego przed Chopinem. Jego muzyka porównywana do G. Gabrielego, C. Monteverdiego, jest zbyt słabo znana w świecie. Dla spopularyzowania tej muzyki Collegium pod dyrekcją Stanisława Gałońskiego dokonało pierwszego kompletnego nagrania twórczości Mikołaja Zieleńskiego. Nagranie to zostało uhonorowane licznymi nominacjami i nagrodami—„Fryderyk” i „Orphée d’Or”. Collegium poświęca także temu kompozytorowi koncerty w Polsce i za granicą. Uroczysta prezentacja dzieł Zieleńskiego odbyła się 30 października 2012 roku w Bazylice di San Marco w Wenecji,gdzie ponad 400 lat temu (1611) zostały one wydane drukiem. Z zespołem Collegium Zieleński współpracują światowej sławy śpiewacy: Emma Kirkby—sopran, Joel Frederiksen—bas profondo. Collegium Zieleński wykonuje też muzykę innych kompozytorów z różnych epok—od średniowiecza po czasy współczesne—obcą i polską (Szymanowski, Penderecki)

Zapraszamy na finał festiwalu w Krakowie!
Do zobaczenia!