100. rocznica III powstania śląskiego

W 2021 roku przypada 100. rocznica zwycięskiego dla Polaków III powstania śląskiego. Z tej okazji Fundacja Instytut Państwa i Prawa przygotowała widowisko muzyczne „Uśmiechnij się z Kiepurą”, w którym poruszono temat zrywu Ślązaków, dzięki któremu większość Górnego Śląska znalazła się w granicach II Rzeczypospolitej. Mecenasem koncertu był PKN Orlen. Projekt dofinansowano również ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa".

Koncert był kontynuacją działań fundacji w zakresie upamiętniania ważnych wydarzeń i postaci z historii polski poprzez okolicznościowe wydarzenia kulturalne, które są następnie emitowane w telewizji.

Koncert został zarejestrowany 5 października w Trzebińskim Centrum Kultury „Sokół”. Było to możliwe dzięki otwartości władz samorządowych Trzebini, w szczególności Pana Burmistrza Jarosława Okoczuka, któremu serdecznie dziękujemy za pomoc oraz pełne pasji zrozumienie dla kultury i sztuki.

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęła Pani Marta Malec-Lech, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego. Która wspiera liczne wydarzenia kulturalne i projekty edukacyjne w całym regionie, za co jesteśmy jej bardzo wdzięczni.

Chcieliśmy także podziękować tym, którzy umożliwili nam finansowe sprostanie przedsięwzięciu, w szczególności Mecenasowi koncertu firmie PKN Orlen. Cieszymy się, że ta jedna z największych polskich firm wspiera kulturę w środowiskach lokalnych i pomaga propagować wiedzę o najważniejszych wydarzeniach w historii narodu polskiego. Realizacja projektu została także wsparta w ramach programu wieloletniego „Niepodległa” za co jesteśmy wdzięczni zarówno dyrektorowi Biura Programu „Niepodległa Panu Janowi Kowalskiemu, jak i panu prof. Piotrowi Glińskiemu, któremu ta instytucja podlega.

Na koniec wyrażamy podziękowania dla wszystkich którzy byli zaangażowani w przygotowanie koncertu: artystom, technikom, personelowi fundacji, a także mediom, dzięki którym mogliśmy dotrzeć do naszych odbiorców. Szczególnie uhonorować chcemy też dziecięcy zespół Krynickiego Studia Baletowego, którym od zeszłego roku opiekuje się nasza fundacja. Dziewczynki przygotowane przez dyrektor studia Panią Małgorzatę Malczak dały wspaniały pokaz tańca podczas koncertu.

A państwa zapraszamy do śledzenie naszego profilu www.facebook.com/fundacjaipp, już niebawem przygotujemy dla was kolejne wydarzenia.