Ubezpieczenie komunikacyjne OC – informacje ogólne

Zagadnienie związane z obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, powszechnie znanym pod nazwą ubezpieczenia OC uregulowane zostało w treści dwóch aktów normatywnych, a to:

• ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
  • ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

Analiza przedstawionych tekstów ustaw wskazuje, że każdy właściciel pojazdu mechanicznego, do kategorii których zalicza się: pojazd samochodowy, pojazd wolnobieżny, ciągnik rolniczy, motocykl, motorower, a nawet przyczepę, ma obowiązek zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej tzw. OC komunikacyjne.

Realizując powyższy obowiązek właściciel (ubezpieczający) zawiera umowę ubezpieczenia obowiązkowego z wybranym zakładem ubezpieczeń, wykonującym działalność ubezpieczeniową w zakresie tego ubezpieczenia.

Ważne: Zakład ubezpieczeń posiadający zezwolenie na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w grupach obejmujących ubezpieczenia obowiązkowe nie może odmówić zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, jeżeli w ramach prowadzonej działalności ubezpieczeniowej zawiera takie umowy ubezpieczenia!

Umowa obowiązkowego ubezpieczenia zasadniczo zawierana jest na okres 12 miesięcy. Posiadacz pojazdu jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC komunikacyjnego najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, z wyjątkiem pojazdów historycznych, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu do ruchu.

Ważne: Właściciel pojazdu zobowiązany jest zachować ciągłość ubezpieczenia przez cały okres, w którym pojazd pozostaje zarejestrowany, nawet wtedy gdy czasowo z niego nie korzysta!

Ważne: Jeżeli właściciel nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy!

Wskazany powyżej mechanizm, gwarantujący ciągłość ubezpieczenia, w zasadzie chroni interes właściciela, pamiętać bowiem należy, że odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia obowiązkowego odpowiedzialności cywilnej obejmuje wyłącznie szkody, będące następstwem zdarzenia, które miało miejsce w okresie ubezpieczenia.

Odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń trwa zatem przez okres wskazany w umowie i kończy się z upływem ostatniego dnia tego okresu, z zastrzeżeniem wyjątków określonych w ustawie. W przypadku braku innych postanowień, odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń rozpoczyna się z chwilą zawarcia umowy i zapłacenia składki ubezpieczeniowej lub jej pierwszej raty.

Ważne: W przypadku opłacania składki ubezpieczeniowej w ratach, niezapłacenie raty składki w terminie oznaczonym przez zakład ubezpieczeń nie powoduje ustania odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń.

Obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym OC objęta jest odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę w związku z ruchem tego pojazdu.

Pod pojęciem ”każdej osoby” należy rozumieć każdego kto prowadzi pojazd, bez względu na to, czy został do tego upoważniony czy też nie.

Ważne: Za szkodę powstałą w związku z ruchem pojazdu mechanicznego uważa się również szkodę powstałą podczas i w związku z wsiadaniem do pojazdu mechanicznego lub wysiadaniem z niego, bezpośrednim załadowywaniem lub rozładowywaniem pojazdu mechanicznego, zatrzymaniem lub postojem pojazdu mechanicznego.

Powyżej przedstawiono jedynie podstawowe, ogólne zasady dotyczące obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, celem poszerzenia wiedzy jak również uzyskania odpowiedz na szczegółowe kwestie dotyczące omawianej materii, zapraszamy Państwa do lektury pozostałych naszych artykułów.

Zasady odpowiedzialności opisane i sformułowane zostały w  odpowiednich przepisach, jednakże sposób w jaki zostały one sformułowane, często dosyć  ogólny i trudno zrozumiały dla samych poszkodowanych, zniechęca, czy też uniemożliwia walkę o przysługujące Państwu prawa. Dodatkowo, niebagatelne znaczenie przy ich interpretacji odgrywa orzecznictwo sądów powszechnych jak również Sądu Najwyższego, którego biegła znajomość ułatwia dochodzenie swych praw. Dlatego w przypadku dochodzenia  odszkodowania z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych warto szczegółowo poznać swoje prawa, aby móc je również skutecznie  egzekwować od ubezpieczyciela.

W przypadku pytań, problemów można  również zwrócić się z prośbą o podjęcie interwencji, poradę prawną świadczoną przez  Fundację Instytut Państwa i Prawa, z którą w ramach wolontariatu współpracującą z wykwalifikowani prawnicy, tj. adwokaci i radcowie prawni. Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

color-blocks-2

Ubezpieczenie komunikacyjne OC – informacje ogólne