Publikacje
-
Jak ustalić rozmiar szkody komunikacyjnejCzytaj teraz
Wartość poniesionej szkody zazwyczaj może ustalona być wyłącznie w oparciu o opinię/ekspertyzę sporządzoną przez wykwalifikowanego rzeczoznawcę. Niezależnie od sporządzoenje w toku likwidacji szkody ekspertyzy zakłądu ubezpieczeń, sporządzenie prywatnej opinii może i niejednkrotnie powinien zlecic sam poszkodowany, celem weryfiakcji ustaleń dokonanych przez ubezpieczyciela.
-
Odszkodowanie z OC srawcy wypadku za przewożone w samochodzie rzeczyCzytaj teraz
Czy likwidując szkodę komunikacyjną, pamiętasz, że odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń rozciąga się takrze na przewożone w samochodzie rzeczy?
-
Ucieczka z miejsca wypadkuCzytaj teraz
Także w przypadku ucieczki sprawcy z miejsca wypadku, poszkodowany może domagać się należnego odszkodowania i zadośćucznienia. Odpowiedzialność za szkodę ponosi wówczas Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
-
Zakaz konkurencjiCzytaj teraz
Umowa o zakazie konkurencji, wiąże się nie tylko z obowiązkiem pracownika, bowiem umowa taka nakłada na pracodawće obowiązek wyłaty należnego odszkodowania, nawet jeśli nie wynika to wpros z jej treści.
-
Utrata wartości handlowej samochoduCzytaj teraz
Wartość samochodu bezwypadkowego jest większa niż pojazdu, który uczestniczył w kolizji. Utraty wartości handlowej samochodu żadaj od ubezpieczyciela sprawcy wyadku.
-
Ochrona pracownicy w czasie ciążyCzytaj teraz
W pierwszej kolejności - wobec pojawiających się wątpliwości - należy wyjaśnić, że Kodeks pracy wprowadza zasadę szczególnej ochrony trwałości stosunku pracy kobiet będących w ciąży, nie określając, że wynikająca z niej ochrona przed zwolnieniem (wypowiedzeniem umowy) rozpoczyna się dopiero z początkiem trzeciego miesiąca jej trwania.
-
Niedoubezpieczenie - nie może prowadzić do obniżenia należnego odszkodowaniaCzytaj teraz
Sąd Najwyższy w kilku wyrokach wskazał, iż klauzula ograniczająca odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń w przypadku „niedoubezpieczenia” może uznana być za nieważną.
-
Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej przysługuje w pełnej wysokości bez względu na wiek pokrzywdzonegoCzytaj teraz
Coraz częściej, wraz ze wzrostem świadomości prawnej społeczeństwa, poszkodowani i osoby im najbliższe, występują o zadośćuczynienie nawet po upływie wielu lat od powstania szkody.
-
Klauzule waloryzacyjne w kredytach walutowychCzytaj teraz
„Analiza prawna wybranych postanowień umownych stosowanych przez banki w umowach kredytów indeksowanych do waluty obcej lub denominowanych w walucie obcej zawieranych z konsumentami.”
-
Ujednolicenie procesu likwidacji szkódCzytaj teraz
21 czerwca 2016 roku Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), celem ujednolicenia procesu likwidacji szkód wydała rekomendację regulujące zasady wypłat odszkodowań komunikacyjnych za szkody niemajątkowe.
-
Katalog świadczeń przysługujących najbliższym po śmierci poszkodowanego w następstwie szkody osobowejCzytaj teraz
Jeżeli wskutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia (odsyłam do artykułu nastąpiła śmierć poszkodowanego, określonym poniżej osobą (art. 446 k.c.), przysługują następujące roszczenia o:
-
Jednorazowe odszkodowanie (tzw. kapitalizacja renty)Czytaj teraz
W myśl art. 447 k.c., z ważnych powodów sąd może na żądanie poszkodowanego przyznać mu zamiast renty lub jej części odszkodowanie jednorazowe (tzw. kapitalizacja renty).
-
Renta Uzupełniająca, Renta na zwiększone potrzebyCzytaj teraz
Renta przewidziana w art. 444 § 2 k.c. przysługuje poszkodowanemu, gdy wskutek uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia:
-
Odszkodowanie jednorazoweCzytaj teraz
Odszkodowanie jednorazowe, o którym mowa w art. 444 § 1 k.c., niewątpliwie uregulowane zostało z korzyścią dla osób poszkodowanych, bowiem w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty, a także na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu.
-
Rodzaje roszczeń w przypadku uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia (szkody osobowe)Czytaj teraz
W prawodawstwie krajowym przewidziano liczne środki przysługujące poszkodowanemu w następstwie szkody osobowej, mające na celu jak najszerszą rekompensatę poniesionej szkody. Do katalogu tych świadczeń zaliczyć można: